Czy kiedykolwiek zadawałeś/łaś sobie pytanie: DLACZEGO UBIÓR JEST WAŻNY W NASZYM ŻYCIU? Czy to, jak ubieramy się na co dzień ma jakiekolwiek znaczenie?
Otóż okazuje się, że większe, niż się tego spodziewaliśmy. Mówi się, że „pierwsze wrażenie” wyrabiamy sobie w ciągu kilku sekund od poznania obcej osoby, jednak naukowcy dowiedli, że wystarczy tylko ułamek sekundy, żeby podświadomie zdecydować czy uważamy kogoś za godnego zaufania, inteligentnego, sympatycznego czy odnoszącego sukcesy. Nasz rozmówca może uznać, że jesteśmy odpowiedzialni, zaradni, a także pracowici. Wszystko to zależy od naszego wyglądu i mowy ciała.
Mówi się również o tym, że spośród dwóch osób starających się o pracę, posiadających podobne kompetencje, zdecydowanie lepiej zostanie oceniony kandydat, którego wygląd jest atrakcyjniejszy.
I choć możemy się z tym nie zgadzać, czy uważać, że jest to niesprawiedliwe, bo przecież wizerunek zewnętrzny to tylko okładka książki, a przecież liczy się jej zawartość, to zaś niejednokrotnie decyduje ona o jej kupnie. Dlatego pierwsze wrażenie bywa tak kluczowe, gdyż nie tak prosto je później zmienić.
Nasz wygląd wpływa na ocenę statusu społecznego oraz sugeruje, czy odnieśliśmy sukces w swoim życiu. I tutaj decydującym kryterium jest jakość ubrań, jakie mamy na sobie. Jestem miłośniczką dobrych gatunkowo ubrań i niezależnie od tego jaki zawód wykonujemy, możemy nosić ubrania z naturalnych tkanin. One zdecydowanie lepiej nas grzeją. Wełna, kaszmir, alpaka to nimi warto otulić się w zimne dni, zamiast akrylem, który chłodzi. Spotykam się wśród moich klientów z opinią, że wełna gryzie. I tak i nie, ponieważ dobrej jakości wełna merynos, czy kaszmir są bardzo delikatne dla skóry, osobiście uwielbiam i szukam takich co sezon. Na okres wiosenno letni polecam bawełnę, jedwab, wiskozę oraz len, nasza skóra w nich oddycha. Ponadto garderoba z dobrych jakościowo tkanin służy nam dłużej i wygląda bardziej luksusowo, więc z całą pewnością warto zaopatrzyć ją w klasyczne modele.
Oczywiście nasza garderoba musi być dostosowana do naszych zajęć i czynności zawodowych. Inaczej będzie ubierał się prawnik, nauczyciel, artysta, czy choćby pełnoetatowa mama. Dużo też zależy od tego, jaki komunikat chcemy przekazać.
W tym miejscu możemy rozpocząć świadome budowanie naszego wizerunku.
Ci, którzy pracują w korporacjach lub dużych koncernach zetknęli się również z tym, że istotny jest kolor garderoby. Inny mówi, że ktoś jest specjalistą, inny niesie nadzieję. Psychologia koloru rozpisuje się dość obszernie na ten temat, dlatego skupię się na innym jego aspekcie. Otóż kolor ma bardzo duży wpływ na naszą urodę. Odpowiednio dobrany, noszony blisko twarzy w formie ubrania czy dodatku może tuszować oznaki zmęczenia, nadawać twarzy promienny wygląd, a nawet odmłodzić. Niestety w drugą stronę oddziałuje równie mocno, sprawiając że wyglądamy na bardziej zmęczonych i starszych, a nasza cera może wydawać się poszarzała. Co zrobić, jeżeli nie znamy swoich kolorów? Rewelacyjnym narzędziem do tego jest usługa analizy kolorystycznej. Dobrze przeprowadzona określi nasz typ urody oraz kolory przy których rozkwita. Dzięki niej nauczymy się jak je wybierać, których kolorów unikać i jak zestawiać je w kompozycje.
Ale wróćmy jeszcze do naszej garderoby, aby dobrze wyglądać, kroje noszonych przez nas ubrań, muszą być dostosowane do kształtu naszej sylwetki. Dlatego niezwykle ważna jest znajomość własnej figury, jej zalet i ewentualnych mankamentów, po to, by świadomie wyeksponować pierwsze i ukryć te drugie.
Nie jest tajemnicą, że nasz ubiór ma również wpływ na nasze samopoczucie, ocenę własnej wartości
i nastrój. Jeżeli tak prostą rzeczą możemy wpływać na nasze emocje, to dlaczego tego nie zrobić.
Dbamy o naszych bliskich, dlatego bądźmy równie dobrzy dla siebie. Niech świadome budowanie naszej garderoby sprawi nam wiele radości.
Stylistka mody i wizażystka Katarzyna Dominiak
Zostaw komentarz