Czytanie. To umiejętność, którą może posiąść tylko człowiek. To bardzo przydatna umiejętność i wydaje się, w dzisiejszych czasach, niezbędna w wielu wymiarach naszego życia. Jednym z tych wymiarów może być spędzanie wolnego czasu.

Badania i doświadczenie, moje również, pokazują, że najlepiej, kiedy czytanie, czy też „obcowanie” z książką, zaczynamy we wczesnym dzieciństwie. I nie chodzi tu o wyrobienie samego nawyku sięgania po książki, ale też o rozwijanie wyobraźni, uczenie się życia i zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Zatem to, co jako rodzice wybierzemy do czytania naszym maluchom, a potem starszym dzieciom, będzie miało ogromny wpływ na postrzeganie przez nie świata, a w konsekwencji porównywanie tego, co w książce z tym, co „na zewnątrz”. Każde dziecko jest inne, to przecież żadna nowość i to zróżnicowanie powinno decydować o tym, co czytamy dzieciom lub z nimi. Pamiętam nasze czytanie z dziećmi przed snem. Dla mnie były to chwile nie do zastąpienia najlepszą nawet zabawą. Pamiętam śmiech – czasem
do łez i łzy, kiedy w książce działo się coś smutnego czy wzruszającego. Pamiętam sytuacje z codziennego życia, w których mogliśmy z dziećmi odnieść się do tego, co wcześniej przeczytaliśmy.

Zachęcam więc każdą mamę i każdego tatę do czytania dzieciom i z nimi. To cudowny czas, który daje nam, rodzicom kolejną możliwość poznawania naszych dzieci, ich wrażliwości, zainteresowań, pasji. To często też czas zadawania ważnych, czasem niełatwych pytań zainspirowanych tym, co przeczytaliśmy.

Dziś nasze dzieci są już dorosłe i same wybierają to, co czytają – a czytają! Przypadek? 😉
Co zatem czytać? Na szczęście książek nie brakuje. Ponieważ literatura dla najmłodszych nieco „oddaliła się” ode mnie, poprosiłam zaprzyjaźnioną bibliotekarkę o kilka tytułów książek, po które młodsze dzieci sięgają najchętniej. Podzieliłyśmy je na dwie grupy – dla pięciolatków i dla dziesięciolatków. Podział oczywiście jest umowny, bo przecież różnie to bywa… 🙂

Oto one:

DLA PIĘCIOLATKÓW:

1. Seria „Franklin” – Paulette Bourgeois

 

2. Seria „Jak pokonać…” Strachy na lachy – Leblanc Catherine

 

3. Seria „Mądra mysz” – Christian Tielmann

4. Seria „Martynka”  Delahaye Gilbert

DLA DZIESIĘCIOLATKÓW:

1. Klub latających ciotek – Rafał Witek 

 


2.
Oj, Hela! – Barbara Stenka


3.
Licencja na zakochanie – Marcin Pałasz 

 

4. Max Einstein: genialny eksperyment – James Patterson

 

Życzę Wam wspaniałych, niezapomnianych przeżyć! GH